Buzludzha

The famous abandoned communist monument in Europe. Located in Bulgaria, on top of a mountain. For glory of first communists in Bulgaria. Now that abandoned monument is secured.

Buzłudża (bułg. Бузлуджа) – szczyt górski w środkowej Starej Płaninie o wysokości 1441 metrów n.p.m. Oficjalna nazwa szczytu to Hadżi Dimityr (bułg. Хаджи Димитър, od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego), jednakże nie dorównuje ona popularnością Buzłudży.

Ze szczytem związane są dwa ważne wydarzenia historyczne. W 1868 r. na Buzłudży starły się ze sobą czeta Hadżiego Dimityra i wojska osmańskie. Po nierównej walce czetnicy zostali rozgromieni. Poeta bułgarski Christo Botew uwiecznił tę bitwę w swoim słynnym poemacie pt. “Hadżi Dimityr”[1].

W 1891 r. Dimityr Błagojew wraz z grupą bułgarskich socjalistów zorganizowali u podnóża Buzłudży tajne zebranie, na którym zapoczątkowali zorganizowany ruch socjalistyczny w Bułgarii. Zebranie to przeszło do historii pod nazwą kongres buzłudżański (bułg. Бузлуджански конгрес). W celu upamiętnienia tego wydarzenia na szczycie został wzniesiony monument, który wkrótce potem stał się symbolem socjalizmu w Bułgarii.

 


 
abandoned Bulgaria