facebook Instagram Flickr
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Buzludzha

The famous abandoned communist monument in Europe. Located in Bulgaria, on top of a mountain. For glory of first communists in Bulgaria. Now that abandoned monument is secured.

Buzłudża (bułg. Бузлуджа) – szczyt górski w środkowej Starej Płaninie o wysokości 1441 metrów n.p.m. Oficjalna nazwa szczytu to Hadżi Dimityr (bułg. Хаджи Димитър, od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego), jednakże nie dorównuje ona popularnością Buzłudży.

Ze szczytem związane są dwa ważne wydarzenia historyczne. W 1868 r. na Buzłudży starły się ze sobą czeta Hadżiego Dimityra i wojska osmańskie. Po nierównej walce czetnicy zostali rozgromieni. Poeta bułgarski Christo Botew uwiecznił tę bitwę w swoim słynnym poemacie pt. “Hadżi Dimityr”[1].

W 1891 r. Dimityr Błagojew wraz z grupą bułgarskich socjalistów zorganizowali u podnóża Buzłudży tajne zebranie, na którym zapoczątkowali zorganizowany ruch socjalistyczny w Bułgarii. Zebranie to przeszło do historii pod nazwą kongres buzłudżański (bułg. Бузлуджански конгрес). W celu upamiętnienia tego wydarzenia na szczycie został wzniesiony monument, który wkrótce potem stał się symbolem socjalizmu w Bułgarii.

 


 
abandoned Bulgaria