Sztabowy schron przeciwatomowy
An abandoned shelter in Poland. I visited it during our trip in 2011.
This abandoned spot is located in central Poland.
W Polsce istnieje niewiele typowych schronów przeciwatomowych, a szczególnie zlokalizowanych pod polskimi placówkami oświatowymi . Niektóre z nich zostały zbudowane w czasie II wojny światowej jako schrony przeciwlotnicze, a dopiero po wojnie przystosowano je do wymogów schronów przeciwatomowych. Schron umiejscowiony pod naszym liceum przez prawie 50 lat objęty był tajemnicą wojskową. Tylko nieliczni mogli go zwiedzić, co potwierdza wypowiedź dyrektora III LO w Będzinie pani Beaty Polanieckiej, jednocześnie absolwentki owego liceum. W czasie mojej szkolnej edukacji w tym liceum schron był owiany tajemnicą. Wiedzieliśmy o obiekcie, ale nikt z nas w nim nie był; czasem tylko widzieliśmy znikających w nich jakiś mężczyzn. Pytany o schron nauczyciel przysposobienia obronnego robił tajemniczą minę i na ogół zmieniał temat.
Do schronu prowadzą najpierw schody, potem solidne metalowe drzwi. Komora dekontaminacyjna, długie korytarze. Można odnieść wrażenie, że czas się tu zatrzymał. To gotowa scenografia do planu filmowego, 21 świetnie zachowanych pomieszczeń. Na drzwiach każdego z nich widnieją tabliczki, m.in.: sekcja łączności, filtrowania powietrza, pokój odpoczynku, szef sztabu, szef OC miasta, sekcja operacyjna, centrala telefoniczna. W pomieszczeniach stoją telefony, szafki, świetnie zachowana centrala telefoniczna, stare akumulatory, kable i zbiorniki na pitną wodę. Będąc tam, na chwilę można przenieść się w czas lat pięćdziesiątych XX wieku.
W 1996 roku nowym patronem szkoły zostaje Cyprian Kamil Norwid. Dopiero w 2006 roku Biuro Zarządzania Kryzysowego w Będzinie przekazuje klucze do obiektu dyrektorowi III LO im. C. K. Norwida. Schron przestaje być tajnym obiektem wojskowym.