Cementownia Grodziec

An abandoned cement plant in Poland. I visited it during our trip in 2010.
This abandoned spot is located in southern Poland. Was the first cement plant in Poland. Was founded in 1857.
History in polish below.

Cementownia Grodziec została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Polsce, a zarazem piątą cementownią na świecie. Była to fabryka cementu portlandzkiego. Cementownia „Grodziec” produkowała dla potrzeb kraju i odbiorców zagranicznych cement o najwyższych parametrach. Właścicielem był Jan Ciechanowski, a pierwszym dyrektorem był inż. Emil Konarzewski, który prowadził zakład przez 20 lat. Stanisław Ciechanowski wydzierżawił, a w 1925 roku sprzedał Cementownię koncernowi belgijskiemu Solvay. Koncern Solvay prowadził rozbudowę zakładu aż do 1939 roku. Równolegle z rozwojem Cementowni nastąpiła ogólna poprawa sytuacji materialnej załogi, wybudowano mieszkania i inne obiekty socjalne. Po wybuchu II wojny światowej przeprowadzony został remont zakładu, a kilka lat później uruchomiono kolejkę linową z kamieniołomu „Rogoźnik” do zakładu cementowni.
Cement produkowany w tej fabryce był używany między innymi przy budowie Obszaru Warownego Śląsk.

Przez długi czas pod Cementownią utrzymywano filar oporowy w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania go przez Kopalnię „Grodziec”, nastąpiły nieodwracalne szkody w obiekcie Cementowni i 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna zakładu.

Dziś, po latach teren cementowni, jak i obiekty są mocno zdewastowane. Te elementy, które pozostały na terenie cementowni są systematycznie niszczone i demontowane. W 1994 r. pojawiła się po raz kolejny inicjatywa ochrony cementowni jako zabytku. Pomysł ten spodobał się mieszkańcom jak i władzom miasta. Wszyscy żywią nadzieję ze kiedyś na terenie byłej cementowni powstanie muzeum.
 


 
abandoned poland